Պատասխանել հարցերին
- Ի՞նչ է ցույց տալիս տարրի զանգվածային բաժինը մոլեկուլում: Զանգվածային բաժինը ցույց է տալիս, թե տարրի հարաբերական
ատոմային զանգվածի ու ինդեքսի արտադրյալը նյութի հարաբերական մոլեկուլային զանգվածի որ մասն է կազմում:
- Ի՞նչ բանաձևով են հաշվում տարրի զանգվածային բաժինը մոլեկուլում: ω=m(ն−թ)/m(լ−թ) կամ տոկոսներով ω=m(ն−թ)/m(լ−թ)⋅100%
- Հաշվի՛ր տարրերի զանգվածային բաժինները (%) հետևյալ բանաձևն ունեցող նյութերում a) NO, p) SO, q) HNO3 η) CuCO3
ա) NO (ազոտի մոնօքսիդ)
Ատոմային զանգվածները՝
-
N = 14 գ/մոլ
-
O = 16 գ/մոլ
Մոլեկուլային զանգվածը՝
M(NO)=14+16=30 գ/մոլ
Զանգվածային բաժինները՝
ω(N)=14/30×100%=46.67%
ω(O)=16/30×100%=53.33
բ) SO (ծծմբի մոնօքսիդ)
Ատոմային զանգվածները՝
-
S = 32 գ/մոլ
-
O = 16 գ/մոլ
Մոլեկուլային զանգվածը՝
M(SO)=32+16=48 գ/մոլ
Զանգվածային բաժինները՝
ω(S)=32/48×100%=66.67%
ω(O)=1648×100%=33.33%
գ) HNO₃ (ազոտական թթու)
Ատոմային զանգվածները՝
-
H = 1 գ/մոլ
-
N = 14 գ/մոլ
-
O = 16 գ/մոլ
Մոլեկուլային զանգվածը՝
M(HNO3)=1+14+3(16)=1+14+48=63 գ/մոլ
Զանգվածային բաժինները՝
ω(H)=163×100%=1.59%
ω(N)=1463×100%=22.22%
ω(O)=4863×100%=76.19%
դ) CuCO₃ (պղնձի կարբոնատ)
Ատոմային զանգվածները՝
-
Cu = 63.5 գ/մոլ
-
C = 12 գ/մոլ
-
O = 16 գ/մոլ
Մոլեկուլային զանգվածը՝
M(CuCO3)=63.5+12+3(16)=63.5+12+48=123.5 գ/մոլ
Զանգվածային բաժինները՝
ω(Cu)=63.51/23.5×100%=51.45
ω(C)=12123.5×100%=9.72%
✅ NO: N = 46.67%, O = 53.33%
✅ SO: S = 66.67%, O = 33.33%
✅ HNO₃: H = 1.59%, N = 22.22%, O = 76.19%
✅ CuCO₃: Cu = 51.45%, C = 9.72%, O = 38.83%
Եթե հայտնի է երկտարր միացության տարրերից մեկի զանգվածային բաժինը (և՛ մասով, և’ %-ով), ապա ինչպե՞ս կորոշես մյուս տարրի զանգվածային բաժինը (և՛ մասով, և´ %–ով): Պատասխանդ
հիմնավորի՛ր:
Եթե երկտարր միացության որևէ տարրի զանգվածային բաժինը հայտնի է, ապա մյուս տարրի զանգվածային բաժինը կարելի է գտնել հետևյալ կերպ.
-
Զանգվածային բաժինը %-ով
Քանի որ զանգվածային բաժինները 100% են կազմում, եթե A-ի զանգվածային բաժինը տրված է տոկոսով ω(A)%, ապա մյուս տարրի զանգվածային բաժինը կլինի՝
ω(B)=100%−ω(A)/ω(B) = 100\% — ω(A)/ω(B)=100%−ω(A)
Հիմնավորում
Քանի որ նյութի ընդհանուր զանգվածը համարվում է ամբողջական միավոր (1 կամ 100%), եթե տվյալ է միայն մեկ տարրի զանգվածային բաժինը, մյուս տարրի զանգվածային բաժինը կարելի է ստանալ հանման գործողությամբ:
Օրինակ:
Եթե նյութում X տարրի զանգվածային բաժինը 0.3 (կամ 30%) է, ապա մյուս տարրի՝ Y-ի զանգվածային բաժինը կլինի՝
ω(Y)=1−0.3=0.7(կամ100%−30%=70%/)ω(Y) =0.7(կամ100%−30%=70%)
Այս մեթոդը գործում է ցանկացած երկտարր միացության համար, քանի որ զանգվածի պահպանման օրենքի համաձայն, նյութի բաղադրիչ տարրերի զանգվածային բաժինների գումարը միշտ պետք է լինի 1 (կամ 100%):
Զանգվածային բաժինը մասով
Քանի որ տարրերի զանգվածային բաժինների գումարը միշտ 1 է (կամ 100%), եթե մեկ տարրի զանգվածային բաժինը նշված է որպես ω(A),ապա մյուս տարրի՝ B-ի զանգվածային բաժինը կլինի՝
ω(B)=1−ω(A)/ω(B) = 1 — ω(A)/ω(B)=1−ω(A)
Հաշվի՛ր տարրերի զանգվածային բաժինները (%)` ա) CuS, բ) SiO : գ) H.PO, դ) Mg(NO), քիմիական բանաձև ունեցող միացություններում:
ա)Հաշվենք CuS-ի մոլային զանգվածը
-
Պղինձ (Cu): 63.55 գ/մոլ
-
Ծծումբ (S): 32.07 գ/մոլ
MCuS=63.55+32.07=95.62գ/մոլ
Հաշվենք տարրերի զանգվածային բաժինները
%Cu=(63.55/95.62)×100≈66.46%
%S=(32.07/95.62)×100≈33.54%
բ) SiO
%Si=(28.09/44.09)×100≈63.73%
%O=(16.00/44.09)×100≈36.27
-
Սիլիցիում (Si): ~63.73%
-
Թթվածին (O): ~36.27%
գ)H₃PO₄
Հաշվենք H₃PO₄-ի մոլային զանգվածը
MH₃PO₄=3.024+30.974+64.00=97.998 գ/մոլ
Հաշվենք տարրերի զանգվածային բաժինները
%H=(3.0249/7.998)×100≈3.09%
%P=(30.9749/7.998)×100≈31.60%
%O=(64.009/7.998)×100≈65.31%
Ջրածին (H): ~3.09%
Ֆոսֆոր (P): ~31.60%
Թթվածին (O): ~65.31%
դ)Mg(NO₃)₂
Mg(NO₃)₂ (մագնեզիումի նիտրատ) միացության տարրերի զանգվածային բաժինները (%) հաշվենք հետևյալ կերպ.
Հաշվենք Mg(NO₃)₂-ի մոլային զանգվածը
- Մագնեզիում (Mg): 24.305 գ/մոլ
- Ազոտ (N): 14.007 գ/մոլ × 2 = 28.014 գ/մոլ
- Թթվածին (O): 16.00 գ/մոլ × 6 = 96.00 գ/մոլ
Mg(NO₃)₂=24.305+28.014+96.00=148.319 գ/մոլ
Հաշվենք տարրերի զանգվածային բաժինները
- Մագնեզիումի զանգվածային բաժինը:
%Mg=(24.30514/8.319)×100≈16.40%
- Ազոտի զանգվածային բաժինը:
%N=(28.01414/8.319)×100≈18.89%
- Թթվածնի զանգվածային բաժինը:
%O=(96.0014/8.319)×100≈64.71%
- Մագնեզիում (Mg): ~16.40%
- Ազոտ (N): ~18.89%
- Թթվածին (O): ~64.71%
Կազմի՛ր ֆոսֆոր և քլոր տարրերի ատոմներ պարունակող նյութի քիմիական բանաձևը, եթե տարրերի զանգվածային բաժինները համապատասխանաբար՝ ա) 22,55% և 76,45% են, բ) 14,87% և 85,13% են
ա)Տարրերի ատոմային զանգվածները
-
Ֆոսֆոր (P): 30.974 գ/մոլ
-
Քլոր (Cl): 35.45 գ/մոլ
Հաշվենք ատոմների հարաբերությունը
Յուրաքանչյուր տարրի համար գտնում ենք նրա զանգվածային բաժինը համապատասխան ատոմային զանգվածի նկատմամբ.
Ֆոսֆորի մոլային հարաբերությունը:
22.553/0.974≈0.728
Քլորի մոլային հարաբերությունը:
76.453/5.45≈2.157
Բազմապատկենք ամենափոքր հարաբերությամբ
Անհրաժեշտ է ստանալ ամբողջ թվեր, դրա համար հարաբերությունները բաժանում ենք ամենափոքր արժեքի վրա.
0.728/0.728=1
2.157/0.728≈3
Կազմում ենք քիմիական բանաձևը
Ստացված ատոմային հարաբերությունը P₁Cl₃ է, այսինքն՝ ֆոսֆոր տրիքլորիդ (PCl₃):
Պատասխան:
Քիմիական բանաձևը PCl₃ է։
բ)Տարրերի ատոմային զանգվածները
P: 30.974 գ/մոլ
Cl: 35.45 գ/մոլ
Հաշվենք ատոմների հարաբերությունը
Յուրաքանչյուր տարրի զանգվածը բաժանում ենք նրա ատոմային զանգվածի վրա՝
Ֆոսֆոր (P) մոլային հարաբերությունը
14.873/0.974≈0.48
Քլոր (Cl) մոլային հարաբերությունը
85.133/5.45≈2.40
Բազմապատկում ենք ամենափոքր հարաբերությամբ
0.48/0.48=1
Կազմում ենք քիմիական բանաձևը
Ստացված ատոմային հարաբերությունը PCl₅ է, այսինքն՝ ֆոսֆոր պենտաքլորիդ:
Քիմիական բանաձևը PCl₅ է։
Հաստատի՛ր կամ հերքի´ր (այո՛, ո՛չ) պնդումները HS քիմիական բանաձևն ունեցող նյութի վերաբերյալ.
ա) բարդ նյութ է.
Այո՛. HS միացությունը կազմված է երկու տարբեր քիմիական տարրերից՝ ծծումբից (S) և ջրածնից (H), ինչը նշանակում է, որ այն բարդ նյութ է (ոչ մաքուր տարր):
բ) քիմիական բանաձևն արտասանվում է հաշ-ես.
Ո՛չ. HS բանաձևն արտասանվում է որպես ջրածնի սուլֆիդ կամ հիդրոսուլֆիդ։
գ) մոլեկուլում տարրերի զանգվածների հարաբերությունն է 1:16.
Ստուգենք զանգվածների հարաբերությունը.
H-ի ատոմային զանգվածը (Ar) = 1
S-ի ատոմային զանգվածը (Ar) = 32
Հաշվենք զանգվածների հարաբերությունը.
132=1:32
Ո՛չ. Հարաբերությունը 1:32 է, ոչ թե 1:16։
դ) մոլեկուլում տարրերից մեկի Ar =16
Ծծումբը (S) ունի Ar = 32, իսկ ջրածինը (H) ունի Ar = 1։
Ո՛չ. Մոլեկուլում չկա տարր, որի Ar = 16։
7)Նյութի քիմիական բանաձևի արտասանությունն է H2S03.
ա) գրի՛ր այդ նյութի բանաձևը.
ծծմբային (սուլֆիտ) թթվի քիմիական բանաձևին:
բ) հաշվի՛ր նյութի հարաբերական մոլեկուլային զանգվածը.
Mr=2.016+32.07+48.00=82.086
գ) որոշի՛ր նյութի մոլեկուլի իրական զանգվածը (զ.ա.մ.)
զ.ա.մ.=NA/Mr զ.ա.մ.=6.022×102382.09
1.36×10 −221.36
դ) հաշվի՛ր էս արտասանությամբ տարրի զանգվածային բաժինը (%):
%S=(Mr/MS)×100
որտեղ
-
MS==32.07 գ/մոլ,
-
Mr=82.09 գ/մոլ:
%S=(32.07/82.09)×100
Պատասխան: Ծծմբի զանգվածային բաժինը մոտավորապես 39.07% է:
8)Արտածի՛ր նյութի քիմիական բանաձևը, եթե մոլեկուլում ω(S) = 40%, ω(0) = 60%:
ω(S)=40%=0.4, ω(O)=60%=0.6
Ենթադրենք, որ մոլեկուլի ընդհանուր զանգվածը 100 գ է: Այդ դեպքում՝
Հաշվենք ատոմների քանակի հարաբերությունը՝
-
Ծծումբի ատոմային զանգվածը M(S)=32M(S) = 32M(S)=32 գ/մոլ է,
-
Թթվածնի ատոմային զանգվածը M(O)=16M(O) = 16M(O)=16 գ/մոլ է:
Հաշվենք մոլերի քանակը՝
n(S)=40/32=1.25մոլ
n(O)=60/16=3.75մոլ
Գտնենք ատոմների պարզագույն հարաբերությունը՝
1.25/1.25=1,
3.75/1.25=3
Այսպիսով, նյութի պարզագույն բանաձևը կլինի SO₃:
9)Որոշի՛ր ծծումբ տարրի զանգվածային բաժինը (%) այն միացությունում, որի մոլեկուլում ծծմբի ատոմների թիվը մեկ է, թթվածնինը՝ ծծմբի ատոմների թվից չորս անգամ մեծ, իսկ ջրածնինը` թթվածնի ատոմների թվից երկուսով պակաս:
Տրված է, որ միացության մոլեկուլում՝
-
Ծծումբի ատոմների թիվը՝ 1,
-
Թթվածնի ատոմների թիվը՝ 4×S = 4,
-
Ջրածնի ատոմների թիվը՝ O — 2 = 4 — 2 = 2:
Այսպիսով, նյութի բանաձևը H₂SO₄ է:
Հաշվենք ծծումբի զանգվածային բաժինը:
Ատոմային զանգվածները՝
-
H = 1 գ/մոլ,
-
S = 32 գ/մոլ,
-
O = 16 գ/մոլ:
Համաձուլվածքի մոլեկուլային զանգվածը՝
M(H2SO4)=2(1)+32+4(16)=2+32+64=98 գ/մոլM(H_2SO_4) = 2(1) + 32 + 4(16) = 2 + 32 + 64 = 98 \text{ գ/մոլ}M(H2SO4)=2(1)+32+4(16)=2+32+64=98 գ/մոլ
Ծծումբի զանգվածային բաժինը՝
ω(S)=M(S)/M(H2SO4)×100%
ω(S)=32/98×100%≈32.65%
Պատասխան: Ծծումբի զանգվածային բաժինը ≈ 32.65%:
Պատասխանում ներկայացրո՛ւ
ա) նյութի բանաձևը.
բ) տարրի զանգվածային բաժինը (%) հարյուրերորդական թվի ճշտությամբ:
ա) Նյութի բանաձևը՝ H₂SO₄
բ) Ծծումբի զանգվածային բաժինը՝ 32.65%